Historie:
  Triatlon, sportovní odvětví skládající se ze tří disciplín - plavání, jízdy na kole a běhu, se poprvé objevil okolo roku 1980 v USA. Za 20 let své existence si dokázal najít své příznivce na celém světě a dnes patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím sportovním odvětvím vůbec.

  Obrovský rozmach zaznamenal zejména v oblasti členské základny, výkonnosti a v mediálním světě. Důkazem této skutečnosti je způsob zařazení tohoto sportu do programu OH. Žádnému jinému sportu se toto v tak krátké historii nepodařilo.

 

Charakteristika:

  • triatlon není jen pouhý sport, ale podle mnoha odborníků, veřejnosti a samotných sportovců způsob životního stylu spojující tři cyklické a fyzicky náročné disciplíny. A nejen to. Dal vzniknout dalším sportovním odvětvím, kterými jsou – duatlon, kvadriatlon, zimní triatlon, aquatlon nebo terénní triatlon-xterra.
     
  • triatlon je sportem vytrvalostním a tudíž velice fyzicky a psychicky náročným, nejlepších výsledků dosahují triatlonisté ve vyšším věku (30 - 40 let), kdy dokáží dokonale využít možností několik let tvrdě trénovaného organismu. 

Ironman
  Nejdelší a nejnáročnější forma triatlonu, v Čechách mnohdy přezdívaný jako „Železný muž“, 3,8km plavání, 180km jízdy na kole a 42km běhu a to často v náročných klimatických podmínkách je opravdovou podívanou pro oko diváka a zkouškou pro závodníka, při které si často sáhne doslova na dno svých fyzických i psychických sil.

  Proto není čemu se divit, když na startu jednotlivých závodů kvalifikačních Ironmanů, jejichž vyvrcholením je mistrovství světa na Havaji, stojí několik tisíc závodníků, kolem cest statisíce fanoušků a další miliony mohou tyto závody sledovat v přímém přenosu prostřednictvím televizních obrazovek nebo internetu.