Zprávyposledních dní, alespoň ty oficiální, hovoří o rezignaci Lenky Kovářové, kooptaci sekretáře svazu ČTA do rady a převzetí pravomocí, i když dočasné.
 
 
 
 
Těžko říct, co na to mělo větší vliv, zda události na poslední valné hromadě, zapojení Lenky do Challenge Prague a vůbec její domácí a partnerské vytížení, ale důležitá bude budoucnost.
 
 
Moc pozitivně ji ale nevidím. A to hned z několika důvodů. Končí projekty, které se rozvíjely a měly jasnou perspektivu, ale nedostaly dost času. Reagují samozřejmě i sponzoři, jako například Ford, který se stahuje z podpory poháru a podpoří jen cíleně lukrativní závod.
 
 
Nastává určité období bezvládí, kdy si nikdo nevezme „na triko“ žádná zásadní rozhodnutí a bude se jen udržovat chod svazu tak nějak ze setrvačnosti.
Většina schopných lidí okolo triatlonu se jasně přiklonila ke komerční sféře a už nechce dělat něco jen tak gratis pro dobro tohoto sportu. Ostatně netýká se to jen triatlonu, ale i všech dalších sportů.
 
 
Rozdělují se sice peníze ze státní sféry a dotací, ale ty míří často na naprosto nesmyslné projekty a jen proto, aby byly vůbec využity. Svaz platí sekretáře, trenéry, centra SCM a řadu dalších, ale ti nejdůležitější pracují dobrovolně bez nároku na odměnu. Není to tak úplně pravda, jako třeba v politice, ale částečně ano.
To, že to řada lidí, oddílů a organizací toto zneužívá a to doslova, je asi zbytečné komentovat. Svědčí o tom počty členů dětí v řadě oddílů absolutně neodpovídající celkové členské základně a řada dalších faktorů, které tady ani nechci rozebírat. Dotace prostě táhnou a řada subjektů i v tak malém sportu, jakým je triatlon, na to „slyší“.
 
 
Jsem moc zvědav, kdo se ujme kormidla našeho triatlonu, nebo se o něj bude minimálně ucházet. Také jsem zvědav na vedení ČTA, jaké do tohoto sportu přitáhne sponzory a podporovatele. Zatím to vidím na „bezvládí“, které samo očekává, kam se všechno pohne a zda nepřijde nějaký zázrak.
 
 
Zatím vše ještě ze setrvačnosti tak nějak funguje a ještě nějakou dobu bude. Triatlon ale potřebuje jít kupředu.

M.M.