Správně červený krevní obraz. Jeho hodnoty jsou pro vytrvalostní sporty naprosto limitující, neboť určují přenosovou kapacitu krve pro kyslík, který je dopravován k pracujícím svalům, a tím jednoznačně určují výkonnost vytrvalostních sportovců.
 
 
 
 
 
 
Není stoprocentní zárukou, že člověk s vysokými hodnotami těchto parametrů bude automaticky špičkovým závodníkem, nicméně je jasné, že člověk s nízkými hodnotami těchto veličin špičkovým závodníkem nikdy nebude! Navíc zlepšení těchto parametrů znamená v naprosté většině případů automatické zlepšení výkonnosti.
Jde především o tři základní veličiny:
 


Hematokrit(HCT) - poměr červených krvinek oproti krevní plasmě


Hemoglobin(HGB) - hmotnost krevního barviva v jednotce krve
 
Erytrocyty(RBC) - počet červených krvinek v jednotce krve
 
 
 
 
.
Základ červeného krevního obrazu je nám dán geneticky a je ovlivňován prostředím, ve kterém žijeme. Do jisté míry se dá ovlivnit tréninkem a dost značně se dá ovlivnit nadmořskou výškou, v níž pobýváme. Ta totiž, díky nižšímu obsahu kyslíku ve vdechovaném vzduchu, stimuluje přirozenou tvorbu hormonu erytropoetinu (nechvalně známý dopingový prostředek EPO), což má za následek vzestup hladiny hemoglobinu a vznik nových červených krvinek. Pokud je erytropoetin stimulován přirozeně a to pobytem v horském prostředí, nebo použitím hypoxického stanu, roste hematokrit pomalu, a tudíž nevzniká nebezpečné zahuštění krve, jako u použití umělého hormonu erytropoetinu, vpraveného do těla injekčně (dopingová metoda).
 
 
Spousta sportovců má červený krevní obraz na dost nízkých hodnotách a snaží se tento stav léčit díky radám doktorů medikací železa, kyseliny listové a vitamínu B12, látek podporujících krvetvorbu. Stav se ale většinou nezlepší, protože chybí stimul k „zabudování“ železa do červených krvinek. Takže efekt není žádný a tělo podávané medikamenty zase vyloučí.
 
 
A jaké jsou vlastně příčiny zhoršeného červeného krevního obrazu? Pokud pominu patologické stavy, kdy organismus například blokuje vstřebávání železa nebo kyseliny listové, kdy nevytváří dostatečné množství hormonu erytropoetinu a tím červených krvinek, je “běžných“ příčin celá řada a často vedou k trvalému poklesu výkonnosti. Více v následných článcích.

M.M.