Po prázdninovém přesunu plavecké školy Hisport teamu na bazén Slavie, a následné plánované měsíční pauze věnované odpočinku a „odreagování se“ od vodního prostředí, se naše škola od začátku října opět naplno rozběhla v bazéně v Hostivaři.

 

 

 

 

 

 

S výukovými novinkami, které čekají klienty školy v prvních měsících plavecké přípravy, už jsem vás seznámil v jednom z nedávných článků. Další novinkou je rozšíření tarifů na členství v plavecké škole a mírná korekce tarifů pro dlouhodobější členství. Nově také došlo k prodloužení pondělních a čtvrtečních lekcí z hodiny na hodinu a půl. Podrobněji se o těchto novinkách a změnách dozvíte zanedlouho z článku šéftrenéra plavecké školy Pavla Mužíčka na stránkách www.hisportteam.cz

Já vám ve svém článku chci spíše připomenout nutnost a význam používání plaveckých pomůcek, protože se jim spousta lidí stále brání a vystačí si s destičkou a maximálně packami. Přitom právě plavecké pomůcky, vám společně s plaveckými cvičeními, rozšíří vaše dovednosti, zdokonalí polohu těla a kvalitu záběru, pomohou s nácvikem techniky a následně zlepší vaši plaveckou výkonnost. Tady jsou moje osobní zkušenosti.
 

 

 

 

Víte jak rozeznáte závodního plavce od kondičního? Ten kondiční má v ruce plavecké brýle a přes rameno ručník, zatímco ten závodní táhne na bazén obrovský pytel věcí, z nichž u některých jen těžko odhadovat, k čemu slouží. A aby toho nebylo málo, přitáhne další várku pomůcek trenér, a to i různá lana, kyblíky, opasky, kelímky a spoustu dalších serepetiček. A tak zatímco na půlce bazénu, kde plave veřejnost a kondiční plavci zejí břehy prázdnotou, občas někde nějaká destička, na té druhé kde trénují skuteční plavci je tolik věcí, že není kudy vlézt a vylézt z vody.
 

 

Musím se sám přiznat, že jsem si dlouho myslel, že mám vše co je k tréninku potřeba-velká deska na plavání nohou, piškot mezi nohy, pořádné packy(nejsem žádná máčka) a lahev s pitím. Jako dorostenec jsem poznal ještě tričko se spoustou kapes, ve kterém jsem neplaval, ale stál na místě, ale to bylo asi tak vše.

 


 

 

Situace se změnila s povolením draftingu v krátkém triatlonu, sportu ve kterém jsem celkem úspěšně závodil a svoji slabší první disciplínu-plavání, jsem celkem bez problémů eliminoval během cyklistické části. Tehdy jsem pochopil, že pokud má moje sportovní snažení někam vést, musím se naučit plavat, tedy výrazně zlepšit. Měl jsem obrovské štěstí, že se mně ujal jeden z našich nejlepších plaveckých trenérů(já jsem přesvědčen že úplně nejlepší) Jaroslav Strnad a když už bylo nejhůř a nevěděl si s takovým nemehlem rady, přizval ještě další vynikající trenérku Ivanu Felgrovou, a pokusili se o nemožné, dostat mně na úroveň našich nejlepších triatlonistů, většinou bývalých špičkových plavců. Nevím jestli tomu , že je to možné,věřil můj trenér, já tenkrát moc ne.
 

 

Ale abych vám tady nelíčil moje plavecké snažení a nezapomněl, čemu se má článek věnovat. S obrovským sebezapřením a strachem jsem dorazil na první trénink, samozřejmě vybaven svojí standardní plaveckou výbavou. A ejhle, hned při prvním motivu po rozplavání fasuju malé ploutve, při dalším miniaturní packy, které jsou mi jen přes prsty, potom chvíli nic a pro změnu obrovské úzké packy na celé předloktí. Namísto mého minipiškotu, který mi pořád vypadává z pomezi nohou(nejsem sice fotbalista s óčkama jak ragbyový balón, ale ani rovnýma jak tyče a hlavně nenápadně přikopávám) fasuju jiný, výrazně klenutější. Na konci tréninku jen slyším, do příště si to pořiď.

 

 

 

Bohužel další dny přibyly ještě větší packy než jsem měl(a to jsem si myslel jaký jsem „chlapák“), gumové expandéry a guma na nohy. Ostatně to už jsem si všímal toho, co leží u ostatních bloků, a taky viděl jednu holku jak plave přivázaná na gumě a jakoby se snaží dostat na druhou stranu bazénu a kluky ve vedlejší dráze co za sebou vlečou uvázaný kyblík. Dokonce jsem pochopil i na co byly ty všudypřítomné kelímky-na iontový nápoj. A tak když jednou trenér přinesl z „kumbálu“ šnorchly a já na bazéně žádné potápěče neviděl, nebo dřevěné tyče, kterými všichni pádlovali před tréninkem v předklonu jako na kajaku, ani mi to nepřišlo moc divné.

 

Překvapila mně už snad jen posilovna, vybavená přístroji, jež jsem v žádném fitku neviděl. To už se mi ale dostalo vysvětlení, že jde o plavecké trenažéry, ale já ať prozatím raději zůstanu u toho tahání gum. A tak posledním překvapením bylo, když jsem namísto plavek vyfasoval šortky, co na mně vlály jak plachta a z pacek mi zmizely gumy pevně poutající ruku k pacce a zůstala na každé jedna miniguma, do které jsem stěží strčil jediný prst.

 

V tu chvíli jsem pochopil, že celou tu dobu před tím bylo něco špatně. Zkusím se s vámi podělit o pro mě velice cenné informace, které jsem měl možnost převzít od člověka z nejpovolanějších, mého trenéra, a alespoň velmi stručně vám objasnit, k čemu se která pomůcka používá a za jakým účelem. Opět nečekejte žádný odborný výklad, jde přeci o to vše pochopit, ne si jen přečíst spoustu stran vesměs cizích, neustále se dokola opakujících slov podepsaných někým, kdo má před i za jménem spoustu zkratek, ale než by vám vysvětlil co a jak, bylo by po tréninku.
 

 

Začnu asi tím, co už většina z vás s největší pravděpodobností používá a to jsou destičky. Tady je to celkem jednoduché, neboť umožňují především plavání prvků, to znamená samostatně ruce a nohy, ta menší (piškot), jež máme nejčastěji mezi stehny(další variantou jsou kotníky-vyzkoušejte) navíc zlepšuje polohu těla ve vodě. Vy jež nemáte nohy zrovna jako modelka si vyberte destičku klenutější(se štíhlým krkem a rozšířenějšími konci), neboť není nic horšího, než když vám neustále postupuje směrem ke kolenům nebo rovnou vypadává a vy se musíte namísto plavání soustředit právě na její udržení na místě, kam patří. Není to ale záminka k nenápadnému přikopávání, jinak šidíte sami sebe. Velkou destičku zase při plavání nohou netlačíme pod sebe jako by jste se na ní chtěli vzepřít, ale je jen přirozeným pokračováním vašeho těla. Občas lze využít i varianty velké destičky mezi stehny- zamezí částečně rotaci trupu v oblasti od pasu a dolních končetin.

 

  

 

  

Další celkem známou věcí jsou packy. Málokdo už ale ví, že kromě těch klasických existují i packy pouze na prsty rukou a packy na celé předloktí. Účel těch klasických je dostatečně znám (z anglického Power (=síla) Paddle (=pádlo, brouzdat se)), jde především o zlepšení silových schopností plavce, ale také technické věci, jako nastavení ideálního úhlu dlaně, odstranění chyb při zanořování ruky před tělem , zlepšení rozsahu záběru a další. Využití záleží na konkrétním motivu tréninku. Miniaturní packy pouze na prsty slouží k jedné z nejdůležitější ch věcí při plavání vůbec-dotažení záběru. Pokud tak neučiníte, packa vám jednoduše sklouzne z ruky(důležité je uchycení pouze na jednom z prstů). Packy na celé předloktí jsou potom nejméně využívané a slouží k nácviku zachování „vysokého loktu“ při začátku záběru a využití maximální záběrové plochy-celého předloktí, ne pouze dlaně. Ještě jedna důležitá věc k packám a to je přiměřená velikost-dvoumetrový „ hromotluk“ nemůže mít stejné packy jako čtyřicetikilová dívenka:o). Zde bych přidal nepsané pravidlo: packa by měla být zhruba 1,5x větší než plavcova ruka.

 

 

                   

 

 

Další velice důležitou věcí jsou ploutve, především ty malé-plavecké. Mají hned několik důležitých funkcí. U slabších plavců nejen že zvýší rychlost, ale především výrazně zlepší polohu těla ve vodě. Dále u neplavců, především běžců a triatlonistů pomohou uvolnit zatvrdlé kotníky. U lepších plavců umožní trénovat v „nadrychlosti“ a dovolují tím specifický trénink, stejně tak jako třeba vlečení na gumě apod. Ale využití je širší, jako třeba možnost společného motivu tréninku pro výkonnostně slabší a silnější závodníky dohromady. A kdybychom šli do extrému, už jsem zažil i namísto pohybu zpět(couvání) u plaveckých nohou neplavců kýžený pohyb vpřed-jaký zázrak :-)
 

 

 

 

 

Úplně jednoduchou pomůckou, která vás dokonale naučí nejen dotahovat záběr, ale především dynamicky zrychlit v konečné fázi záběru , je obyčejná guma(vyříznutý pás duše automobilu), kterou si svážete nohy tak, aby byl totálně znemožněn jejich pohyb. Jako náhradní variantu lze použít i přeložení nártu jedné nohy přes achilovku druhé). Pokud totiž při plavání kraulu se „svázanýma“ nohama nedotáhnete záběr a nezrychlíte ho v jeho konečné fázi, potáhnete nohy po dně bazénu, nebo tam rovnou vyryjete brázdu(ještě že je obvykle všude dostatečná hloubka).

 

 

 

 

 

Asi poslední „vodní“ pomůckou, která by vám neměla chybět je šnorchl. Doporučuji ne ten klasický-potápěčský, ale šnorchl určený pro ploutvové bazénové plavání(trubice vám jde před čelem, nikoliv kolem tváře). Tato v plavání ne příliš používaná pomůcka vám pomůže výrazně s technikou. Především dokonalou polohou těla ve vodě, ideálním záběrem při kterém nemáte tendence se při nádechu přizvedávat a navíc průběh vašeho záběru pod vodou můžete po dlouhou dobu krásně kontrolovat(mnohem déle než u plavání s omezeným dechem).

 


 

 

K dalším pomůckám, které využívají už jen špičkoví plavci jen stručně. Jde především o pomůcky, které zvyšují odpor plavce ve vodě a snižují jeho rychlost(„brzdové“ kraťasy, vlečení kyblíků, bójek apod., dříve trička s odporovými kapsami, uvázání na gumě a další metody), jež slouží především ke zlepšení silových schopností plavce, ale ne pouze k tomu, nebo naopak pomůcky jež pomáhají plavci k dosažení vyšší rychlosti než je sám schopen vyvinout(vlečení na laně, gumě, velké ploutve).
 

 

A jsme u pomůcek, které využijete mimo vlastní plavecký trénink. Jde především o náhradu speciálních plaveckých trenažérů, které jsou dnes na úrovni, že jde až rozum kolem-nejen že dokážou simulovat progresivní zátěž, ale dokonce i vyhodnocovat průběh plavcova „záběru“ a vyhodnotit chyby a největší slabiny. Typů je celá řada a popis by zabral několik stran. My si ale vystačíme s jednoduchou posilovací pomůckou a to jsou gumové expandéry. Při jejich používání je nutné stejně tak, jako při plavání , dbát na správnou techniku provedení(především vysoký loket). Použít se dají ale nejen ke specifickému plaveckému posilování, ale i k celkovému posilování celého těla. Jde skutečně o vynikající pomůcku.

 

 

 

Asi poslední věcičkou, kterou bych vám doporučil , je obyčejná dřevěná tyč-klidně násada od smetáku, zhruba tak široká jaké je rozpětí vašich rukou při rozpažení. Používá se ke speciálnímu plaveckému „veslování“ v předklonu- nejdůležitější je správné technické provedení. Cvik je ideální k uvolnění ramen, nácviku plavecké rotace trupu a přenosu rukou nad vodou. Sami to ale nezkoušejte, je důležitá instruktáž a kontrola.

 

 

No a jsme pomalu na konci, nicméně ještě bych zmínil jednu, snad asi vůbec nejdůležitější pomůcku a pomocnici, pokud se to tak dá ovšem nazvat. Jde o trenéra a kameru, pokud možno i podvodní. Ani sebevětší snaha a hromada pomůcek vám nebude k ničemu, když nad vámi nebude stát někdo a říkat vám, co děláte špatně a jak to napravit. A protože něco jiného je to, co sami cítíte a myslíte si že ve vodě děláte a to, co ve vodě skutečně děláte, není nic lepšího než mít možnost se přesvědčit a vidět naživo, a to jak nad vodou, tak nejlépe i pod vodou.

 

Tímto bych mohl celý článek ukončit, ale rozhodl jsem se, že vám poradím ještě několik „vychytávek“, které vám sice podstatně ztíží vaše snažení, ale zároveň zlepší vaše výsledky, a to je přeci to, o co vám jde.
 

 

Moje rady navíc:
 

Z veškerých pacek si odstraňte tu spoustu gum, které tam jsou a nechejte jenom jednu tak, aby packa obepínala jen jeden, nebo dva prsty vaší ruky(pokud to neumožňují, navrtejte nové otvory, nebo si pořiďte jiné)
 

 

Občas zařaďte do tréninku plavání s packou pouze na jedné ruce(ta druhá se snaží srovnat krok s tou s dokonalejším záběrem(s packou) a zlepšuje se cit na vodu i kvalita záběru ruky bez packy(ruce střídejte, ale před změnou vždy chvilku zařaďte plavání bez pacek)
Na konec plaveckých posilovacích expanderů si namísto držátek na ruce dejte packy. Lépe simulujete plavecký pohyb včetně důležitého pohybu v zápěstí, lépe uhlídáte vysoký loket a zabráníte křečovitému držení madel expanderů.
 

 

Místo klasického rozcvičování a protahování zařaďte cvičení s tyčí-kajak, případně následné lehké rozcvičení s expandéry(nestát tak daleko jako při posilování).

 

 

Na závěr vám popřeji spoustu úspěchů při zlepšování plavecké techniky a výkonnosti a významné zpestření tréninku co do jeho náplně s použitím plaveckých pomůcek.
 

 

M.M.