O tom, že ani nejlepší domácí sportovci se v přípravě neobejdou bez tréninku ve skutečné, nebo simulované nadmořské výšce s využitím zařízení hypoxico, svědčí pronájmy a prodeje těchto zařízení vrcholovým sportovcům prakticky všech sportovních odvětví.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trénink v hypoxickém prostředí byl doposud doménou především sportovců, kteří v přípravě používají cyklistický trenažer, běhátko, nebo veslařské trenažery, nebo sportovců, kteří hypoxický trénink praktikovali při posilování. První hypoxické tréninkové místnosti se v ČR už sice projektují a tak se i naši sportovci dočkají tréninku v hypoxii bez nutnosti mít na obličeji masku, ale zatím jsou k dispozici především ve vyspělejších státech světa.
 
 
 
My jsme se rozhodli na našich začátečnících v první dráze plavecké školy vyzkoušet úplnou novinku, kterou je hypoxický trénink v tom pravém slova smyslu, tedy se sníženým obsahem vzduchu ve vdechovaném vzduchu a ne zadržováním dechu nebo plaváním pod vodou. Pokud to začátečníci přežijí, posuneme dráhu více doleva k pokročilejším plavcům. A když se ani tam nikdo neutopí, vyzkoušíme ji možná i my na dráze největších lenochů, kde je vítána jakákoliv novinka, která nás posune vpřed bez toho, aby to moc bolelo :-)
 
 
 
Prosíme naše trenéry, aby chodili na bazén s dostatečným předstihem a stihli nejen natáhnout dráhy a připravit pomůcky, ale také nainstalovat dráhu hypoxickou. Také prosíme začátečníky z první dráhy, aby byli dochvilní a mohli do dráhy naskákat najednou a nedocházelo k několikerému větrání při pozdních příchodech.
Kdo by snad měl nějaké obavy, nemusí. Resuscitátor je v plavčíkárně a všichni s ním umíme teoreticky zacházet. Umělé dýchání nebude potřeba, protože samotným otevřením dráhy každý rázem ožije.
 
 
 
Jen ještě maličkost. Žádné luštěniny a těžká jídla k večeři. Přeci jen půjde o menší uzavřený prostor a hypoxie sama o sobě se příliš nesnáší s pachy všeho druhu :-)
 
Trenéři už dostali za úkol se naučit základy znakové řeči, aby vám mohli opravovat techniku a zadávat motivy a to samé platí i pro vás klienty, pokud jim chcete rozumět. Kdo by se snad chtěl ze začátečníků experimentu vyhnout, nebude přesunut o jednu dráhu, ale o dvě dráhy k pokročilým, aby si to zase rychle rozmyslel. Po nějaké té stovce delfínem a padesátkách pod vodou bude počáteční odliv z první dráhy jistě zažehnán.

Pevně doufáme, že dosáhnete nejrychlejšího plaveckého posunu a výkonnostního růstu, jaký je vůbec možný a pověst naší plavecké školy přesáhne hranice této země, možná i kontinentu :-)