Jsem moc rád, že moje roční snažení nevyšlo vniveč a po ročním odkladu (přechodném období), konečně dojde na reálnou podporu reprezentace dlouhého a středního triatlonu, který je doslova tahounem domácí scény multisportů.

 

 

 

 

 

 

Možnosti financování tady zdaleka nejsou tak široké jako u triatlonu olympijského a například v sousedním Německu, triatlonové velmoci, není podpora od svazu, tedy ze státní kasy a dotací, vůbec žádná.

 

My ale nejsme Německo a podpora domácí špičky dlouhého triatlonu je doslova nutná. Sami závodníci by asi mohli vyprávět o nepoměru, kolik času musí obětovat tréninku a jak snadno se dá u nás sehnat podpora sponzora, oproti vyspělejším západním zemím, USA apod. Zatímco čas věnovaný tréninku je téměř totožný, tréninkové možnosti a finanční podpora od sponzorů, jsou někde úplně jinde. Málo kdo si v ČR v tomto sportovním odvětví může dovolit být „čistokrevným“ profesionálem a nepřivydělávat si na přípravu, účast na závodech a sportovní materiál ještě nějakou další pracovní činností na částečný úvazek, vedlejší pracovní poměr, trenérskou činností apod. Málo kdo má tak silné zázemí v rodině, že toto řešit nemusí.

 

Z některých reakcí na mém facebooku, které mi přítelkyně zprostředkovala (osobně přes sociální sítě nekomunikuji a ani je nesleduji, takže nečekejte ani přímé reakce na vaše komentáře), jsem zaznamenal rozhořčení některých přispěvovatelů, že chci zavrhnout další multisporty, jako je duatlon, aquatlon, zimní triatlon, nebo terénní triatlon. Není to pravda. I tady ČTA podporuje závodníky kteří nás na soutěžích typu ME, nebo MS reprezentují a budou v tom i nadále pokračovat.

Dlouhý triatlon se ale musí stát po OH triatlonu už vzhledem k masovosti, popularitě, velikosti závodů a velikosti a významu světových sérií Ironman i Challenge, jasnou prioritou a podpora musí mířit na ty opravdu nejlepší, nebo nejnadějnější závodníky. I dlouhý a střední triatlon potřebuje svoje „vzory“! A ruku na srdce. Je snadnější stát se desetinásobným mistrem světa například v kvadriatlonu, nebo jednou mistrem světa v dlouhém nebo středním triatlonu? A v podobných otázkách bych mohl pokračovat. K tomuto tématu se jako koordinátor ne OH triatlonu a především dlouhého a středního triatlonu, určitě ještě několikrát vrátím. Konkrétní podpora reprezentantů, včetně dalších podrobností na stránkách ČTA tady  Omlouvám se všem, kteří se ve výčtu reprezentantů pro následující rok nenašli. Určitě by si i mnozí další zasloužili podobnou podporu, nicméně finance na ni jsou omezené a zázraky se nedějí. Snad je ale i toto málo motivace pro ty, na něž už se nedostalo, pořádně v příštím roce zabojovat a do výčtu jmen se schválenou podporou se dostat.

 

M.M.