Slyším to skoro dnes a denně, zvláště pak na jaře. Pořizuji si svůj úplně první neopren a protože jsem začátečník, nebo horší plavec, pořídím si nějaký základní model. Každý, kdo šel touto cestou a později měl možnost si vyzkoušet nějaký lepší model, už by podobnou chybu znovu neudělal.
 
 
 
 
 
 
 
 
Rozdíly v materiálu, ze kterých jsou neopreny vyráběny, jsou obrovské. Ty nejlepší jsou často z několika typů materiálu v jednotlivých panelech neoprenu, které jsou slepeny do jednoho celku.
 
 Rozdíl pocítíte už při oblékání a vysvlékání neoprenu, ale především v jeho flexibilitě při plavání, kdy zejména při přenosu rukou neklade pažím prakticky žádný odpor.
 
 
 
 
Kvalitní neopren umožňuje mnohem lepší rotaci ramen bez toho, aby rotovalo celé tělo včetně nohou. A nezanedbatelný rozdíl je i při dýchání v neoprenu, zvláště pak ve studené vodě, kde málo flexibilní neopren značně znesnadňuje nadechování a člověk má pocit, že se nějak nemůže „donadechnout“ do 100% a dýchá jen tak nějak napůl, což při dané intenzitě plavání samozřejmě dost vadí.
 
 
Některé značky řeší málo flexibilní materiál tím, že na rukávech a v oblasti ramen materiálu uberou. Tím se samozřejmě sníží celková nosnost neoprenu a také tepelná izolace v oblasti rukou a ramen. Kdo takový neopren má nebo měl, může také potvrdit, jak složité je se do něj nasoukat a jak často se podaří tento ztenčený neopren poškodit.
 

Rozumnou hranicí pro pořízení slušného neoprenu je asi 10tis., kdy cena špičkových modelů dosahuje více než dvojnásobné úrovně. Německá značka s triatlonovým vybavením, kterou sám nabízím, má hned 4 řady neoprenů lišící se materiálem a flexibilitou a letos přibude novinka, takže řad bude hned 5. A samozřejmě jde i o nabídku velikostí pro různé typy postav.
 
 
 
 
 
Někdo je vysoký a hubený, jiný menší a subtilnější, někdo má více vypracovaný a „osvalený“ vršek těla a naopak hubené nohy apod. Pro každý somatotyp je potřeba speciální velikost a toto vše dokáží řešit ve své nabídce jen několik málo značek. Proto v tabulkách velikostí nevidíme jen běžné S-M-L-XL, ale také SM, ML, ML+ apod.
 
 
Kdo si chce pořídit v současné době opravdu „top“ neopren v ceně 20tis. za cenu téměř poloviční, má ještě chvíli šanci na našem eshopu www.sailfishvyprodej.cz
 
Nabídka ale platí jen do vyprodání zvýhodněné kolekce, kterou jsme na přelomu roku přivezli jako „Vánoční“ a některé velikosti už pomalu docházejí (jedná se o posledních asi 60ks. neoprenů řady G-range, což je nejvyšší model značky). Ve zvýhodněné nabídce je i základní model neoprenu Sailfish Vibrant, který je sice lepší než řada top modelů jiných výrobců, ale který bych opravdu doporučil spíše těm, kteří jsou značně limitováni penězi na nákup sportovního vybavení.
M.M.