OSOBNÍ PROFIL 

 

    Narozen 31.3.1971 v Horním Benešově. Po absolvování Gymnázia v Krnově odchází za studiem FTVS a později absolvováním základní vojenské služby v armádním středisku Dukla do Prahy, kde se již usadil natrvalo. Ke sportu byl v klukovských letech veden především rodiči a preferencí byla všestrannost. V dorosteneckém věku potom vítězí po vzoru své sestry specializace na triatlon, kterému se věnuje v podstatě po zbytek svojí sportovní kariéry. K aktivnímu závodění se později přidává trenérská činnost a výživové poradenství, obchodní činnost s doplňky výživy a sportovním materiálem, obchodní a poradenská činnost týkající se hypoxických zařízení a přípravy sportovců v simulovaných nadmořských výškách, založení vlastního sportovního klubu Hisport team a s ním související plavecké školy.

 

 

 

    Krátký triatlon  


    Jeho kariéra v krátkém triatlonu nabírá po několika dorosteneckých závodech krajského a celostátního měřítka raketový vzestup poté, co hned na prvním Mistrovství Evropy juniorů získává bronzovou medaili. Následně, ještě jako junior, vstupuje do závodů dospělých, jako první triatlonista má možnost přípravy v armádním středisku Dukla Praha a po zisku stříbrné medaile na MČR dospělých se stává členem poloprofesionální triatlonové stáje KB Likér Kiessweter, později České spořitelny. Ve stejné době hostuje za profesionální Italskou stáj S.S.Lazio Roma, ve které se stává nejlepším triatlonistou Itálie. Od roku 1991 se pravidelně účastní všech ME a MS v pozici reprezentanta ČR. Největších úspěchů v krátkém triatlonu dosahuje v letech 1996-2000. Dvojnásobný triatlonista roku, několikanásobný Mistr ČR, pátý muž ME 1997, Mistr Evropy družstev a vícemistr světa týmů, pětinásobný vítěz Italského poháru, to je jen krátký výčet úspěchů v olympijském triatlonu. Jako první z českých reprezentantů se zapojuje do kolotoče Světového poháru, kde vyjíždí body k účasti našich závodníků na OH. Jeho kariéru v krátkém triatlonu zastavuje až těžké zranění na Akademickém MČR v Tálíně, kde došlo vinou pořadatelů ke střetu závodníka s automobilem.

     


Dlouhý triatlon - Ironman

Po delší pauze zaviněné následky zranění po akademickém MČR se Martin vrací na scénu olympijského triatlonu dvěma druhými místy v závodech Evropského poháru, ale je mu jasné, že kapitola olympijských závodů se uzavírá a nastává čas přechodu na delší distance. Po krátkém testování v podobě středích triatlonů a dvou reprezentačních startech na ME a MS v dlouhém triatlonu ITU nastává ostrý přechod do závodů série Ironman, které se pro něj stávají další výzvou.


V roce 2006 se staví ve Francouyském Nice na start jednoho z nejtěžších ironmanů světa a sedmým místem v absolutním pořadí si zajišťuje účast na MS série Ironman na Havaji v kategorii profesionálů. O dva měsíce později potvrzuje oprávněnost nominace třetím místem mezi profesionály na Ironmanu v Anglii. Měsíc na to stanovuje na nejslavnějším triatlonovém závodě světa, Havajském ironmanu absolutní český rekord, jež má hodnotu 8:48:50 a znamená celkové třicáté místo v tomto závodě.

Následující rok Martin absolvuje Ironmany v Japonsku a Anglii, kde opět končí na nominačním čtvrtém místě, nominaci na Havaj si však schovává až na rok následující. Tam se nominuje šestým místem na Ironmanu JAR a nominaci potvrzuje devátým místem na „evropské“ Havaji, Ironmanu Lanzarotte, které je do té chvíle nejlepším umístěním českého závodníka v historii. Samotná Havaj potom znamená 25. Místo celkového pořadí a opět čas pod 9 hodin.  

V dalších letech už dochází k postupnému útlumu závodní činnosti a přesunu aktivit na pole trenérské a obchodní, vrcholící založením vlastního sportovního klubu Hisport team.